Harabina porazí len Smer

Autor: Alexandra Macúchová | 3.7.2014 o 8:09 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  1058x

Mediálnym priestorom sa šíri teória, že tajná voľba predsedu Súdnej rady bola schválená preto, aby jej členovia, ktorí zahlasujú za Štefana Harabina, neboli vystavení kritike médií a občanov. Pozrime sa na vec triezvou optikou a možno zistíme, že novinári a tretí sektor preceňujú svoj vplyv.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec postavil do prvej voľby proti Štefanovi Harabinovi silnú kandidátku Janu Bajánkovú. Premiér Robert Fico opakovane verejne povedal, že neodporúča Harabinovi opäť kandidovať. Nič viac zo svojej pozície ani urobiť nemohol, pretože na to, či prezident zvoleného kandidáta (ne)vymenuje, nemá žiaden vplyv.

Takže v prvej voľbe neurobil Smer absolútne nič, aby Harabinovi pomohol. Naopak. Kandidátka Tomáša Boreca na seba naviazala v prvom kole päť hlasov, čím Harabin nezískal potrebných desať, ale len sedem a v druhom kole dokonca iba šesť hlasov. Minister sa teda spoľahol na slovo chlapa Andreja Kisku, že Harabina nevymenuje a kalkuloval s tým, že Harabin nesmie byť 19. mája v Sobranciach zvolený. Ak by sa to stalo, menovanie by mal v rukách Ivan Gašparovič a ten by pravdepodobne Harabinovi pomazanie udelil.

Po prvej voľbe v Sobranciach sa ale stalo niečo zvláštne. Parlament odsúhlasil tajnú voľbu predsedu Súdnej rady. Radary Antificov sa aktivizovali. Začalo sa všade písať a rozprávať, že to Smer urobil preto, aby mohli členovia Súdnej rady v pokoji voliť Štefana Harabina.

Tak si položme pár otázok:

Keby Smer chcel na čele Súdnej rady Štefana Harabina, prečo by postavil jeho minister spravodlivosti silnú protikandidátku?

Prečo by Smer schvaľoval tajnú voľbu a štval proti sebe médiá, keď je jasné, že Kiska Harabina aj tak nevymenuje?

Naozaj v tejto krajine niekto verí, že členovia Súdnej rady sa boja pranierovania zo strany médií a tretieho sektora viac, ako sa boja samotného Harabina?

Nie je to náhodou tak, že v Sobranciach sa za zatvorenými dverami odohrala verbálna dráma, ktorá Harabinovi zabezpečila až sedem hlasov?

Nie je teda rozhodnutie parlamentu skôr ochranou Harabinovych kritikov než tých, ktorí sú mu ešte stále z nejakého dôvodu lojálni?

A nie sú tak náhodou médiá a tretí sektor v postavení pytliakov, ktorí lovia za hranicou svojho významu a vplyvu?

Zdá sa, že boj proti Harabinovi už pre niekoho nie je principiálnou záležitosťou, ale iba prázdnou ideológiou, ktorá ho/ju/ich celkom slušne mediálne živí. A tiež asi nebude ďaleko od pravdy, že dnes je Smer väčšou hrozbou pre ďalšiu Harabinovu kariéru než jeho bezzubí kritici na plný úväzok.

Také sú paradoxy doby...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?