Kauza Horné Plachtince je späť a média mlčia

Autor: Alexandra Macúchová | 26.6.2014 o 7:30 | Karma článku: 14,83 | Prečítané:  4319x

Redaktorka Hospodárskych novín Martina Tvardzíková Ruttkayová napísala skvelý článok o tom, ako firmy, ktoré figurovali v najväčšej kauze druhej Ficovej vlády, Horné Plachtince, podpísali nedávno zmluvu s Ministerstvom vnútra SR v hodnote sto miliónov euro. Následne sa mali spustiť mediálne orgie, ale nestalo sa...je ticho. To je Matovič pre média zaujímavejší?

„Štát avizoval zákazku za 130 tisíc eur. Nakoniec sú z toho rámcové zmluvy za 100 miliónov,“ píše Ruttkayová. Už len tieto dve vety majú vzbudiť pozornosť každého jedného bdelého novinára, hlavne v médiách, ktorých agenda je monitorovať prešľapy najsilnejšej strany.

Čoho by sa novinári mohli chytiť?

Hodnota rámcovej zmluvy

Advokát kancelárie TaylorWessing Andrej Leonetiev upozornil na fakt, že hodnota rámcovej zmluvy sa musí určiť pred vypísaním súťaže. Je to pomerne logické. Súhlasil s ním aj Peter Kunder z Alincie Fair Play.

Takže pochybenie pri verejnom obstarávaní číslo 1. je na svete. Poďme ďalej.

Úspešní uchádzači

Poslankyňa Lucia Žitňanská upozornila nato, že je viac ako podozrivé, že medzi úspešnými uchádzačmi sú všetci z minuloročnej kauzy. Zvažuje podnet na Úrad pre verejné obstarávanie.

Toto sú „podpísané“ spoločnosti : Dedák & partners, Ecker – Kán & partners, Deloitte Advisory, KPMG Slovensko, PwC Slovensko, Proctum Consult, Maple & Fish, Valko Marian & partners, De minimis a AKMG.

Média mlčia

Keď sa prevalila kauza Horné Plachtince, média písali ako divé. Teraz, keď sa model súťaže aj aktéri opakujú už mimo Horných Plachtiniec, je ticho.

Neviem, či má nejaký význam písať, že  Dedák & partners zastupujú napríklad denník SME a tiež Toma Nicholsona, lebo to predsa nemôže byť dôvod, aby o kauze nepísali. SME o Plachtiniciach v roku 2013 písalo a klientom bolo už vtedy. Koniec koncov táto advokátska kancelária prispieva k spoločenskému blahu bojom za slobodu prejavu tlače.

Ťažko sa upozorňuje na kauzu, v ktorej je zapletená spriatelená advokátska kancelária. Áno, rozumiem, ale SME sa prekoná, verím tomu.

Alebo by si niekto nechcel priznať, že v minulosti zhrešil? Určite si ešte mnohí pamätáme na Pohodu 2011 a na diskusiu na tému čo je súdny manažment a aký je rozdiel, medzi advokátom vybavovačom a správnym advokátom. Hovoril o tom vtedy advokát z Maple & Fish Karas so šéfkou Alincie Fair Play Zuzanou Wienk, Tomom Nicholsonom a vtedajším riaditeľom Úradu boja proti korupcií Petrom Kovaříkom a tí ho vtedy určite radili do kategórie „správny advokát“, bohvie, či ho tam radia aj dnes, neviem...

Takže ešte raz, prečo sa o kauzu Horné Plachtince 2 zaujímajú len Hospodárske noviny? 

Kde je tá tenká čiara medzi záujmom a nezáujmom o transparentnosť v štátnej správe?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?