Deharabinizácia súdnictva pokračuje!

Autor: Alexandra Macúchová | 21.5.2014 o 12:55 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  865x

Doktor Štefan Harabin s najväčšou pravdepodobnosťou už nebude viesť Najvyšší súd SR a nebude riadiť ani Súdnu radu. Bojovali s ním mnohí a každý po svojom. Ako pravicovému voličovi sa mi to nehovorí ľahko. A ešte ťažšie sa to píše, keď vďaka médiám si tu pripisuje zásluhy kdekto. Faktom však je, že zatiaľ bol v deharabinizácii justície najúspešnejší minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Bojovať proti Harabinovi bolo určite náročné a vyčerpávajúce. Svoje by o tom určite vedela povedať aj Aliancia Fair Play na čele so Zuzanou Wienk, na ktorú Harabin dokonca podal trestné oznámenie. Klobúk dole pred nemalým úsilím celej aliancie.

Proti Harabinovi sa postavila aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Išla po ňom s červenými očami a navretou žilou na krku, hlavou proti múru. Pre mnohých bol jej postup symbolom očisty štátu. Akurát sa však časom ukázalo, že na Harabina treba ísť inak. Za ťahanice so Žitňanskou vysúdil tento chlapík s čertovskou bradou od tohto štátu nemalé peniaze. Žitňanskej boj bol neúspešný.

Spomínať neparlamentnú stranu NOVA v tomto boji nemá veľký význam. Jej predstavitelia zneužili kauzu Harabin na marketingovú podporu svojej neviditeľnej značky. Rozdávali tričká ešte aj v McDonald’s  a tvárili sa, že (neúplné) víťazstvo nad Harabinom patrí im. Takéto vytĺkanie politického kapitálu má nádych nechutnosti.

Rada by som spomenula všetkých aktivistov, sudcov, ale dnes je na mieste pripomenúť toho, vďaka komu sa podarilo vyslať Harabina na odstredivú trajektóriu: minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Mnohí, dokonca aj Radoslav Procházka, sa dopustili populistických rečí, že Borec toho neurobil dosť. Ozývali sa hlasy, že sa zaujíma len o rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku a nevenuje sa hlavným problémom. No Borec, poučený chybami ostatných bojovníkov, udrel vtedy, keď to bolo potrebné, a spôsobom najlepším. (Mimochodom, rekodifikácia Občianskeho súdneho poriadku je tiež dosť závažná vec.)

Namiesto toho, aby navrhol kovaného predstaviteľa protiharabinovského krídla, ponúkol Súdnej rade rafinovaný kompromis. Predstavil človeka, za ktorého vedia zahlasovať aj tí, čo síce Harabina príliš nemusia, ale nie je im po vôli ani aktivistická časť sudcov, ktorí sa zapájajú aj do aktivít odporujúcich povahe sudcovského poslania. Borec teda do boja poslal doktorku Janu Bajánkovú.

Veľmi dobre vedel, že Jana Bajánková nevyhrá, ale vedel, aj to, že zoberie Harabinovi hlasy a že bude vážnym konkurentom aj v druhom kole. Stalo sa. Súdna rada nikoho nezvolila. Bude druhá voľba, možno tretia. Keby z toho v tretej voľbe vyšiel Harabin ako víťaz, narazí na nového prezidenta Andreja Kisku, ktorý povedal, že ho nevymenuje.

Keď už nič iné, Borec získal pre deharabinizáciu súdnictva tak potrebný čas.

Inak klobúk dole aj pred pani Bajánkovou, že sa na to dala. Dopredu jej muselo byť jasné, že je len súčasťou šachovej partie, v ktorej bude obetovaná ako povestný pešiak. Vďaka nej je však dnes aj z Harabina iba pešiak!

Zuzana Wienk správne poznamenala, že týmto sa boj za „čisté“ súdnictvo nekončí. Na Najvyššom súde SR je 84 sudcov. Informované jazyky tvrdia, že z toho asi len 20 z nich je odborne a morálne spôsobilých vykonávať túto funkciu. Niektorí sú síce morálni, ale odborne málo erudovaní. Potom sú tam odborníci bez morálky a tiež aj amorálni amatéri. Takže aj keby Štefan Harabin hneď zajtra padol, zjavne je na Najvyššom súde SR práce ako na katedrále.

Boj pokračuje. Nemal by však byť viac play ako fair. Tu totiž nejde o kampane, propagandu a pripisovanie si zásluh, ale o skutočnú očistu súdnictva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?