Kto chce Procházku biť, zámienku si nájde

Autor: Alexandra Macúchová | 9.5.2014 o 8:06 | Karma článku: 8,99 | Prečítané:  1277x

Projekt Radoslava Procházku Sieť zažíva boom. Práca prípravného tímu je zrejme natoľko inšpiratívna, že núti niektorých novinárov k nadpráci, čo je samozrejme pre slovenskú žurnalistiku obrovské plus.

V poslednom prieskume agentúry Polis si Sieť počínala dobre. Preferencie na úrovni 11,4 percenta, teda potenciálne najsilnejší mandát spomedzi všetkých pravicových strán, sú síce povzbudivé, ale „pavúky" budú musieť upriasť ešte veľa kilometrov siete.

Zaujímavejšie však je sledovať komentáre médií. Hospodárske noviny komentovali prieskum v podstate neutrálne, SITA taktiež nepovažovala za potrebné nejakým spôsobom rozdúchavať vášne, vypustila bežnú agentúrnu správu.

Denník SME sa vydal trochu inou cestou, rozhodol sa pre zdanlivo komplexnú žurnalistiku. K výsledkom prieskumu pripojil aj odkaz na záhadných 50 tisíc eur v Procházkovej prezidentskej kampani. Pre prípad, že by si to náhodou niekto nevšimol, Lukáš Fila nám v komentári pripomenul, aké dôležité je Procházkovi pozerať na prsty. Bravo!

Nie ironicky, naozaj. Chvíľu prevládal pocit, že SME dokáže kritizovať pravicu. Keď som si však spomenula, že jediné médium, ktoré sa zaujímalo o financovanie strany NOVA, bola TA3, pochopila som, že starosť Lukáša Filu o financovanie neparlamentných strán sa selektívne upriamuje len na Procházkovu Sieť.

Je v poriadku, že aj novinári majú „svoje" strany, s ktorými sympatizujú. Mali by to však povedať otvorene. Potom by každý pochopil, prečo majú dva metre. Prečo vyťahujú financovanie Procházku, ale mlčia o financovaní Lipšica. To, čo zaplatila NOVA za mediálny priestor a viaceré reklamné kampane, ani náhodou nekorešponduje s ich priznanými príjmami. Nezabudnime, že aj NOVA je tiež neparlamentná strana, ktorej nechodí na účet príspevok od štátu, a teda jej nákladný marketing je potrebné posudzovať s rovnakým podozrením ako Procházkov.

„Ak teda v Procházkovej politickej kariére bude čas, keď je extra dôležité sledovať jeho financie, tak je to dnes, kým sa rozbieha a nemá na účte príspevok od štátu. Teraz mu viac než inokedy hrozí, že sa zamotá do niečoho, z čoho bude ťažké dostať sa von," napísal Fila. Ak v tej istej súvislosti nespomenul aj NOVA, sú na to len dve vysvetlenia. Buď je pán redaktor fanúšikom NOVA alebo sa v jeho očiach Lipšic už do niečoho zamotal, „z čoho bude ťažké dostať sa von," a preto nad ním zlomil palicu.

V každom prípade je povzbudivé, že Radoslav Procházka pri snívaní svojho sna o lepšom Slovensku inšpiruje okrem dobrovoľníkov a členov prípravného výboru aj novinárov, ktorí sa budú teraz snažiť byť lepšími, budú robiť nadprácu, aby striehli nad transparentnosťou straníckych rozpočtov.

Otázkou však ostáva, či táto snaha médií o analýzu Procházkovho rozpočtu nezaťaží rozpočet niekoho iného.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?