Paradox neeurópskeho postupu EÚ na Ukrajine

Autor: Alexandra Macúchová | 22.4.2014 o 6:50 | (upravené 28.4.2014 o 9:51) Karma článku: 13,81 | Prečítané:  944x

Nemať ilúzie o ruských záujmoch na Ukrajine ešte neznamená, že tie naše sú správne. Práve naopak. Postup Európskej únie dokazuje, že jej prístup k Ukrajine je krajine neeurópsky. A to je veľký a ťažko vysvetliteľný paradox.

 

Dávno sme zabudli na motív európskeho zjednocovania. Na konci druhej svetovej vojny ponúklo niekoľko osvietených hláv myšlienku ekonomickej spolupráce, ktorej výhody mali byť silnejšie než pokušenie veľkých národov získavať profit zabíjaním. Na svoje korene však Európska únia zabúda.

Povojnový francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman prišiel s víziou európskej integrácie a tým prekonal princíp rovnováhy síl, ktorý platil od Vestfálskeho mieru. Začal sa budovať spoločný právny priestor pre mier a hospodársku prosperitu, voľný pohyb tovaru, služieb a ľudí.

Dnes sa jasne ukázalo, že základom jednoty nemôže byť materiálna prosperita. Hranice pokroku, ktorý možno dosiahnuť zdokonaľovaním vedeckých postupov, odtrhnutých od duchovných cieľov a morálnych hodnôt, sú priúzke.

Európa je produkt kultúrnej vôle a tvorcovia povojnových plánov sa spoliehali na kresťanský humanizmus ako na nespochybniteľný spoločný základ. Európska kultúra je spoločným menovateľom krajín, ktoré zdieľali rovnaké spoločenské hodnoty, a prispôsobili im svoje hospodárske, politické a právne sústavy.

Dnes je to, bohužiaľ, naopak. Spoločenské hodnoty sa začínajú prispôsobovať ekonomickým benefitm a hospodárskej nenažranosti.

Európa pri riešení ukrajinskej krízy sklamala. Ukázala všetky zlé vlastnosti, ktoré v nej driemali pod pláštikom zdanlivo neotrasiteľného mierového usporiadania. Európska únia prispela k destabilizácii Ukrajiny kvôli vidine politických a ekonomických ziskov. V tomto za Ruskom veľmi nezaostávame, aj keď svoje skutočné zámery vieme umnejšie ukrývať za tzv. soft power.

Keď na Majdane 5 tisíc ľudí obsadzuje vládne budovy, rabujú, rozbíjajú, ničia a neváhajú útočiť na svojich spoluobčanov s iným presvedčením, sme ticho a hovoríme o práve ľudí postaviť sa na odpor. Keď na na východe Ukrajiny idú do ulíc ľudia, aby hájili svoje záujmy, aby vyjadrili, že samozvaná vláda v Kyjeve ich nereprezentuje (veľmi logické, keďže ich nikto nezvolil), voláme ich separatisti a teroristi. Nepochybujem, že prezident Putin, SVR a GRU týmto aktivitám nemálo dopomohli, ale veď ani tie ozbrojené šíky so štítmi, palicami a strelnými zbraňami na Majdane nepadli z neba.

Tlieskame vláde v Kyjeve, ktorá na nich poslala armádu, a sme veľmi prekvapení, keď obsadia radnicu nejakého mesta. Nie, títo ľudia podľa západných tvorcov verejnej mienky už nemajú právo vyjadriť svoj názor. Pri udalostiach na Majdane zomrelo viac prívržencov Janukoviča ako na celej východnej Ukrajine ľudí dokopy v dôsledku nepokojov a väčšina tých, ktorí tam prišli o život, boli takzvaní separatisti a teroristi...

Akosi ochotne zabúdame na to, prečo americké vojská nebombardujú Sýriu. Prečo tam drony nevraždia civilistov, hoc sme počúvali, ako je už armáda pripravená. Bolo to Rusko, ktoré priviedlo sýrsky režim k rokovaciemu stolu, bol to ruský minister zahraničných vecí Lavrov, kto OSN predložil dôkazy o tom, že sklady chemických zbraní patrili povstalcom, nie Asadovi.

Tak v Sýrii, ako aj na Ukrajine majú Rusi svoje záujmy a netreba si o nich robiť ilúzie. Ale nesmieme ich ani démonizovať. Z mnohých dôvodov. Napríklad aj preto, aby sme nestratili schopnosť rozumne posudzovať vlastné záujmy a nezabúdali, na akých hodnotách vznikla Európska únia. Tie, samozrejme, nereprezentoval Janukovyč, ktorému sme ponúkli asociačnú dohodu. Ale ani úradujúci ukrajinský prezident Turčynov a jeho premiér Jaceňuk, s ktorými sme podpísali politickú časť dohody.

Európa je viac myšlienka ako geografický útvar. Je to pojem kultúrny a hodnotový. Východná, ako aj západná Ukrajina sú popretím tejto myšlienky. Tak prečo taký veľký zhon s jej asociovaním? Len na truc Rusom? Ale veď to je také neeurópske!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?