„Tak určite“ už lepšiu voľbu ako Kisku nemáme

Autor: Alexandra Macúchová | 24.3.2014 o 12:12 | (upravené 24.3.2014 o 12:46) Karma článku: 21,49 | Prečítané:  2952x

Krátko po vyhlásení výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa objavil názor, že Procházkovi voliči to budú mať ťažké. Nie všetci sú totiž ochotní v druhom kole automaticky podporiť Andreja Kisku. Mala som to ťažké presne päť dní. Za ten necelý týždeň som prešla štádiom šoku, vzdoru, smútku a nakoniec prišlo aj zmierenie sa s nevyhnutným. Od pokušenia, že voliť nepôjdem (aj keď je to proti môjmu presvedčeniu), cez úvahy o tom, či by ten Fico v úrade predsa len nerobil menšiu hanbu, som prišla ku konečnému rozhodnutiu, že odovzdám hlas Andrejovi Kiskovi.

 

Ak Procházkovym voličom najviac imponovali slušnosť a poctivosť ich favorita, potom by pre nich v druhom kole nemalo byť ťažké vybrať si medzi Ficom a Kiskom.

Viem, mnohí sme okrem týchto základných kritérií na Procházkovi oceňovali znalosť geopolitickej situácie, silné morálne postoje, tradičné hodnoty európskej civilizácie, výborné rečnícke schopnosti, znalosť fungovania štátu v jeho byrokratickej podstate a podobne. Nuž, teraz sa opäť musíme vrátiť k základom, teraz si takéto „fajnovosti" nemôžeme dovoliť. Teraz ide len o elementárnu podstatu - slušnosť a poctivosť.

Pán premiér v kampani ukázal, že keď príde na politický boj, jedno aj druhé je mu cudzie.

Skúste si len tak pre zaujímavosť dať do Googlu slovné spojenie „Kiska zaútočil" a vyhodí vám odkazy začínajúce slovami „Fico zaútočil na Kisku".

Ak pán premiér nazýval prvé kolo referendom o Smere, tak nech sa páči: 72 % proti. Toľko ľudí proti sebe nedokázal poštvať ani Mečiar v prezidentských voľbách v roku 2004, a to teda robil preto naozaj veľa.

Tento blog nie je adresovaný 28 % z nás, ktorí to Fico vhodili, ale 72 %, ktorí ho odmietli a volili niekoho iného. Prosím, v tejto situácií sa už nenechajte zmiasť rečami o zahraničnom akceptovaní osoby prezidenta. Keď sa ním pán Kiska stane, zahraničie ho bude musieť akceptovať a bude k nemu pristupovať ako ku každému inému prezidentovi zvrchovaného štátu.

Napriek všetkým výhradám, ktoré som voči pánovi Kiskovi mala a mám, verím, že sa dokáže obklopiť schopnými poradcami a že sa bude v úrade rýchlo učiť.

Jasné, Rado Procházka by bol pre Fica v druhom kole oveľa ťažší oriešok. Na neho by nemohol vytiahnuť ani len opisovanie na skúške. Chápem však, že po trojmesačnom vymývaní mozgov prieskumami nebolo ľahké to tam hodiť Radovi. Rešpektujem rozhodnutie mojich spoluobčanov a pôjdem v druhom kole voliť Andreja Kisku. Nie preto, lebo Rado si dal žltú kravatu, ale preto, lebo ostať 29. marca doma by znamenalo prijať politickú vulgárnosť, na ktorú po prvom kole vsadil Robert Fico.

Na jednej strane mám už po krk, ako si v druhom kole vždy vyberám medzi menším zlom, ale nie je mi jedno, koho bude Fico vymenovávať do ústavných funkcií!

Nie je mi jedno, že premiérom tejto krajiny bude biely kôň Kaliňák!

A nie je mi jedno, koľko škody v tejto krajine ešte Smer napácha!

Idem voliť proti Ficovi a nehanbím sa to povedať nahlas. Tentoraz to nie je ako vyberať si medzi Mečiarom a Gašparovičom. Tentokrát môžeme mať svedomie všetci čisté, aj keď sme v prvom kole volili niekoho iného.

Keď hovorí o silnom prezidentovi Fico, znie to ako zneužívanie moci. Keď Rado Procházka rozprával o silnom prezidentovi, hovoril o morálnej autorite, o aktívnom prístupe k svojim povinnostiam aj právomociam. Verím, že tomuto ideálu sa skôr či neskôr dokáže priblížiť aj náš nový prezident Andrej Kiska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?