Trochu inak o Lipšicovom mejdane na Majdane

Autor: Alexandra Macúchová | 12.2.2014 o 12:33 | Karma článku: 26,51 | Prečítané:  6167x

Chodiť na Majdan akoby patrilo k bontónu slušného politika. Aspoň si to poniektorí myslia, ale náramne sa mýlia. Sú aj takí, ktorí si to nemyslia, len s Majdanom cynicky kalkulujú, a preto si na nich treba dávať veľký pozor.

 

Anton Železník napísal blog, v ktorom kritizuje Daniela Lipšica za účasť na demonštrácii na kyjevskom námestí Majdan. Hlavnou výhradou pána Železníka je to, že poslanec Lipšic ešte v postavení ministra vnútra „pomohol potlačiť protivládne demonštrácie na Slovensku, ktoré u nás odštartovala kauza Gorila".

Začnem tým, za čo si Lipšic pokarhanie nezaslúži. Ako minister vnútra nepotlačil demonštrácie proti gorilám. V tom sa bloger Železník, podľa mojej mienky, hlboko mýli. Polícia zasiahla až vtedy, keď sa medzi pokojných demonštrantov zamiešali agresívne skupiny s násilnými úmyslami a prejavmi. Bola to zmes neonacistov, futbalových chuligánov a zúfalcov, ktorí si pred úradom vlády a parlamentom násilnými formami ventilovali svoje frustrácie. Proti takýmto jedincom by polícia zasiahla Lipšic - Nelipšic.

Inou vecou je, že exminister Daniel Lipšic sa začal o Gorilu zaujímať až vtedy, keď sa z nej stala politická téma. Dva roky predtým na ňu úplne kašľal. A rovnako mal ako minister vnútra na háku aj kauzu emisie. Ako opozičný poslanec si z nej urobil politickú agendu, čím len potvrdil, že sa pre správnu vec dokáže nadchnúť len vo chvíli, keď to vyhovuje cieľom jeho marketingovej stratégie.

Súhlasím však s názorom, že Lipšic nemal na Majdane čo hľadať. Ani líder jeho kandidátky do volieb do Európskeho parlamentu Jozef  Kollár, ako aj ďalší aktivista jeho strany Juraj Droba. Čisto politicky je to tak, že na Ukrajine niet strany sporu (a nie sú len dve), na ktorú by sa dalo postaviť. Janukovyč je skorumpovaný zlosyn. Avšak s výnimkou Klička, ktorý ešte nestihol byť pri moci, sú na tom veľmi podobne aj súčasní opoziční lídri. Ďalším vypuklým problémom je skutočnosť, že ukrajinským protestom (najmä v Kyjeve) už dávno dominujú sily s neprehľadným pozadím. Ich cieľom nie je politické riešenie situácie, ale eskalovať násilie. A Lipšic a jeho spoločníci svojou prítomnosťou podporili práve tieto nebezpečné, neprijateľné a neeurópske tendencie. Presne také, proti akým musela na Slovensku za Lipšica zasahovať polícia.

Lipšic, Kollár a Droba išli na Majdan, pretože sa blížia európske voľby. Myslia si, že keď fotky z tohto podujatia obletia slovenské médiá, ukážu sa ako veľkí štátnici. Pravý opak je však pravdu. Ako som už napísala, okrem slušných občanov sa Majdanu zmocňujú pohrobkovia benderovcov, prívrženci nenávistného ukrajinského nacionalizmu a iné sily, ktoré si neželajú nenásilné vyriešenie súčasnej politickej krízy na Ukrajine. Práve im dodávajú legitimitu vystúpenia takých politických analfabetov, akými sú Lipšic, Kollár a Droba.

Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk v štátnickom prejave nedávno povedal, že Ukrajina stojí na pokraji občianskej vojny. V jeho vystúpení odznelo: „Je to revolúcia. Je to dramatická situácia, v ktorej musíme konať s čo najväčšou zodpovednosťou." Tieto slová neplatia len pre znesvárené ukrajinské elity, ale aj pre európskych, ruských a amerických politikov, ktorí si na majdanskom ohni prihrievajú kdejaké nechutné polievočky.

Platí to aj pre Lipšica, Kollára a Drobu, ktorých polievočka je prinajmenšom rovnako nevábna.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?