Nevymývajte mozgy bojkotom OH v Soči!

Autor: Alexandra Macúchová | 4.2.2014 o 12:03 | Karma článku: 24,93 | Prečítané:  3525x

Nepridať sa na stranu kritikov Vladimíra Putina a kritizovať v tom istom článku mimovládne organizácie je mediálna samovražda. Napriek tomu ju spácham, pretože nechať si nečinne vymývať mozog je ponižujúce.

 

Zástupcovia niektorých mimovládnych organizácií napísali list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, aby prehodnotil účasť na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Ruskom Soči. Slovenskí, ale aj zahraniční aktivisti dlhodobo vyzývajú na bojkot hier nielen kvôli pošliapavaniu ľudských práv, práv homosexuálov a LGBT komunity, ale aj kvôli poškodzovaniu životného prostredia v Rusku. Rozumiem, že treba vyvíjať aktivitu, aby si tu niekto zaslúžil sponzorské dotácie, ale nehnevajte sa na mňa, zaťahovať do toho olympiádu ju nemiestne.

Do Soči sa ide športovať, preto by mali prestať rinčať aspoň ideologicko - propagandistické zbrane.

Nech sa olympiáda koná kdekoľvek, ide o športové výkony a divácke zážitky. Výzvy na jej bojkot sú prejavom intelektuálnej neschopnosti niektorých politikov a nátlakových skupín vecne a jasne formulovať kritiku voči organizátorskej krajine na fórach na to určených. Olympijské hry takým fórom rozhodne nie sú.

Vladimír Putin nie je útlocitný liberál, ale nie je to ani žiaden Stalin či Mao, ako by ho radi niektorí vykresľovali. Skôr je to autoritatívny politik s prehnane konzervatívnymi sklonmi. Určite však neverí v existenciu anjelov ako politickí spojenci neokonzervatívca Georgea Busha mladšieho...

V Rusku nie je zakázaná homosexualita a iné sexuálne orientácie, ale propagácia týchto životných štýlov na verejnosti, respektíve pred mládežou. V niektorých štátoch USA však homosexuálne spolužitie zakázané je! A na federálnej úrovni je homosexuálny pohlavný styk „legálny" len od roku 2003. Ak sa nemýlim, Putin Rusom do spální nos nestrká, len si robí - samozrejme po rusky - poriadok na ulici.

Ak niektoré zahraničné mimovládky žiadajú bojkot hier nielen kvôli homosexuálnej agende, ale napríklad aj pre poškodzovanie životného prostredia, tak si potom pohovorme napríklad aj o kontroverznom ťažení bridlicového zemného plynu v Amerike a o prístupe tejto krajiny ku globálnym enviromentálnym otázkam. Kde boli mimovládne organizácie pri ostatných olympiádach, ktoré sa konali v USA?

Ako sa dodržiavajú ľudské práva na Gauntanáme? A ako sú dodržiavané ľudské práva nevinných civilistov, ktorých v Afganistane a Pakistane zabíjajú drony (bezpilotné lietadlá)?

Kde boli mimovládky, keď cestovali Fico s Lajčákom a Kaliňakom do USA? Keby písali výzvy vtedy, to by nebolo také sexy, že?

Nejde mi o to, aby som dokázala, že USA majú väčšie či menšie alebo rovnaké problémy s ľudskými právami ako Rusko. Len sa usilujem povedať, že nielen Rusko, ale aj kolíska modernej demokracie má v mnohom za ušami, ale o tom sa v našich médiách akosi nehovorí.

Kritika Ruska pred olympiádou je ideologická a jej autori vidia len na jedno oko. V Soči sa však bude športovať, nie politizovať. Teda aspoň by sa malo. Načo je dobré do športu zaťahovať politiku? Aby si niektoré mimovládky zaslúžili priazeň sponzorov?

Moderné olympiády si však kritiku zaslúžia. Napríklad za to, že sa stali radovánkami pre horných desať tisíc tejto planéty, že si ich sprivatizovalo niekoľko korporácií, že ich organizácia je čoraz nákladnejšia a že duch olympizmu sa už dávno vytratil. A na tom majú podiel tak demokratické, ako aj autoritatívne či diktátorské režimy. Obamov, Putinov a Sia Ťin- pchingov nevynímajúc.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?