Zobrali jedlo z kontajnera. Na popravisko s nimi!

Autor: Alexandra Macúchová | 30.1.2014 o 12:26 | Karma článku: 13,56 | Prečítané:  1783x

  Tento príbeh sa neodohral na Slovensku, ale vo Anglicku, ktoré je, tak isto ako my, členskou krajinou Európskej únie. Patríme do toho istého civilizačného okruhu, a preto sa ma udalosť, o ktorej chcem písať dotýka rovnako, ako keby sa stala u nás.  

 

V krátkosti: Traja muži preskočili plot, za ktorým stáli kontajneri, do ktorých istý supermarket vyhodil jedlo určené na skládku. Oni so ho zobrali, aby sa najedli. Prokurátor tvrdí, že „cíti silný verejný záujem, aby boli tieto tri osoby trestne stíhané". Pozoruhodne ich nestíha podľa zákona, ktorý pojednáva o krádežiach, ale na základe obskúrnej právnej normy proti tulákom z prvej polovice 19. (!) storočia. Niečo v tejto spoločnosti je choré, nemyslíte?

Na celom svete musí 80 % ľudí denne vyžiť z menej ako 10 amerických dolárov ( 7,33 euro ). Supermarkety pritom každý deň vyhadzujú tony a tony použiteľného jedla na skládky. Anglický strážca zákona tvrdí, že verejný záujem je ochraňovať supermarkety, a nie hladných ľudí. (Komu sa nechce čítať originál, český preklad nájde na tejto linke.) Zaujímavé. O to viac, že keď to tvrdí prokurátor v Anglicku, mohol by aj na Slovensku.

Traja muži „ukradli" jedlo v hodnote 33 britských libier, aby sa najedli. Ukradli ho z kontajnerov, ktoré smerovali na skládku, takže tento tovar nemal žiadnu hodnotu. Paradajky, hríby, syr a koláč.

Ten tovar vlastne mal hodnotu. Keby supermarket rozdal potraviny, ktoré vyradil ako nepredajné, možno by sa do radu hladných priplietli aj nejakí boháči a tým by sa pripravil o tržby. Zrejme takto uvažujú manažéri obchodného reťazca a ich pohľad na svet si osvojil pán prokurátor. Iba vyhodený tovar je zárukou, že nový, v regáloch pekne naskladaný, si príde zase niekto kúpiť a nebude ako taká „vyžírka" vyčkávať na chvíľu, kedy sa nepoužitý presunie do popolnice.

Krádež je trestný čin a v rámci prevýchovy a prevencie by mal byť páchateľom ukladaný dostatočný trest. Samozrejme. Navyše títo traja naplnili aj skutkovú podstatu trestného činu vlámania, lebo na ceste ku kontajnerom museli prekonať prekážku - plot.

A teraz sa zamyslime, kde sa spoločnosť dostala, keď podľa prokurátora je v jej záujme potrestať týchto troch hladošov.

Táto spoločnosť nepovažuje za zvrátené, že denne vyhadzujeme tony použiteľných potravín, ale považuje za patogénny jav, keď si tento „odpad" niekto zoberie, aby sa najedol.

Ak by mal byť tento postoj väčšinovým názorom našej západnej civilizácie, dostali sme sa do veľkej kaše. Keď strážca zákona má takýto cit pre právo, spravodlivosť a proporcie, niekde je chyba.

Predstavte si, že vyhodíte do kontajnera pred domom oblečenie a potom vidíte, že si ho niekto premrznutý zoberie. Zavoláte naňho políciu? Nie, niektorí z nás to oblečenie ešte aj nechávajú v taškách pri kontajneroch, lebo napriek tejto zvláštnej dobe, solidárnosť a milosrdenstvo ľudský druh ešte úplne neopustili.

Povedala by som, že verejným záujmom je, aby ľudia v civilizácii, ktorú zdieľame, neboli hladní. Samozrejme, neschvaľujem krádež, ale vidím rozdiel medzi krádežou typu emisie a prelezením plotu a prisvojením si vyhodeného jedla. To, odkiaľ bolo toto jedlo „ukradnuté", je totiž veľmi dôležité. Či už z hľadiska právnej alebo morálnej kvalifikácie. Rozhodne nevyzývam všetkých hladných, aby nabehli do supermarketov a vykradli ich.

Snažím sa len vysvetliť, že patogénnym javom je plytvanie, a nie upozorňovanie na plytvanie.

Ak je naozaj nad nami Boh a pozerá sa na to, čo sme z tohto sveta urobili, musí z nás byť veľmi smutný.

Jedno arabské príslovie hovorí : Dom si postavil s vežou, alebo pes mu zdochýňa hladom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?