Ivetta Macejková vo Ficovej kampani

Autor: Alexandra Macúchová | 30.12.2013 o 12:08 | (upravené 30.12.2013 o 12:14) Karma článku: 26,55 | Prečítané:  5693x

Nebolo to tak dávno, čo sa pani predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková vyjadrovala k veciam, ku ktorým nemusela, a povedzme si úprimne, že radšej ani nemala, pretože tak spochybnila nezávislosť inštitúcie, ktorej predsedá. Pani predsedníčka opäť neodolala a vyjadrila sa ku kampani prezidentského kandidáta Radoslava Procházku. Zapojila sa tak priamo do politického zápasu, čím ešte viac znevážila funkciu, ktorú vykonáva.

 

Pani Macejková vydala stanovisko k predvolebnej kampani Radoslava Procházku. Išlo síce o jej osobné stanovisko, no to jej nebránilo, aby bolo zverejnené na oficiálnej stránke Ústavného súdu. Zjavne ju nenechalo chladnou Procházkovo vyhlásenie, že počas prvých sto dní v prezidentskom úrade vymení vedenie Ústavného súdu.

Predsedníčka Ústavného súdu by nielenže mala mimoriadne opatrne voliť slová, ale aj úzkostlivo zvažovať, kedy vôbec prehovorí. Vyjadrovať sa k politike a ku kampani prezidentských kandidátov už nie je tenký ľad, ale poriadne prepadlisko a pani Macejková je v ňom až po uši. A keď už sa rozhodla prehovoriť na takúto chúlostivú tému, mali by mať jej repliky primeranú odbornú váhu. Ale ani to sa pani predsedníčke nepošťastilo.

Ivetta Macejková vo veľmi márnivo štylizovanom stanovisku právnikovi Procházkovi pripomína znenie zákona 46/1999 Z. z. o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o ľudovom hlasovaní o jeho odvolaní a o doplnení niektorých ďalších zákonov v znení neskorších predpisov. Konkrétne mu vytýkala billboardovú kampaň v čase, kedy zákon predvolebnú propagáciu zakazuje. Reč je o paragrafe15. Možno by nebolo na škodu prečítať si aj paragraf 15 iného zákona - a to číslo 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu, kde sa píše o tom, aké by malo byť správanie sudcov Ústavného súdu.

Osobne si myslím, že pán Procházka je veľmi dobre vychovaný a spôsobný genleman, ktorý isto na túto provokáciu nedopovie spôsobom, ktorým by pani Macejkovú mohol uraziť, a určite jej nepovie, aby si vo voľnom čase opäť prečítala Ústavu SR a Listinu základných práv a slobôd, napríklad taký článok 17, kde sú taxatívne vymenované dôvody, na základe ktorých môže byť obmedzené ústavné politické právo na slobodu prejavu a nebude ju nútiť zamýšľať sa nad tým, či je ňou citované ustanovenie zákona o voľbe hlavy štátu v súlade s Ústavou SR.

V odseku 4 spomínaného článku 17 sa doslova uvádza: „Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia, ktoré sú v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejnú bezpečnosť, ochranu verejného zdravia a mravnosti."

Takže za predpokladu, že je v tomto štáte ústava ešte stále predpis s vyššou právnou silou ako zákon, navrhovala by som, aby sa pani Macejková zamyslela, či bilboard so sloganom „Hrdé Slovensko. Vaše právo, moja povinnosť!" ohrozuje bezpečnosť štátu, verejnú bezpečnosť, alebo je ohrozením verejného zdravia a mravnosti, alebo či zasahuje do práv a slobôd iných.

Ak chce pani Macejková tvrdiť, že tento bilboard niečo z uvedeného ohrozuje, je jasné, že nie je spôsobilá viesť ústavný súd, ba ani triezvo uvažovať. Takéto zatmenie mysle by mohlo vysvetliť (nie však ospravedlniť) len to, že pani predsedníčka nepísala svoje stanovisko ako šéfka Ústavného súdu, ale ako aktivistka volebného tímu prezidentského kandidáta Smeru Roberta Fica.

Mali sme tu už kadečo. Len najvyšší predstaviteľ Ústavného súdu zapletený do volebnej kampane nám chýbal. A to je azda jediné, v čom môže Ivetta Macejková vyniknúť. Žiaľ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?