Fico s Harabinom na školách nedávali, ale brali

Autor: Alexandra Macúchová | 18.12.2013 o 8:05 | Karma článku: 23,46 | Prečítané:  1838x

Návšteva vládnych predstaviteľov, poslancov či súdnych funkcionárov na stredných a vysokých školách by mohla byť pre žiakov a študentov prínosom. Samozrejme, za podmienky, že by mladej generácii odovzdávali skúsenosti a vedomosti. Ako nedávno ukázali páni Fico a Harabin, oni na školy nechodia dávať, ale brať. Aj to je dôvod na to, aby bol na Slovensku vstup politikom do škôl zakázaný!

Keď navštívila v pozícií kancelárky Spolkovej republiky Nemecko strednú školu Angela Merkelová, neznížila sa k ničomu, čo by pripomínalo propagandu jej strany. Mala prednášku z dejepisu o Berlínskom múre, o dôsledkoch, ktoré spôsobilo rozdelenie Berlína, a dotkla sa aj Studenej vojny. Bolo to pri príležitosti 52. výročia postavenia Berlínskeho múru.

Keď prišiel na Paneurópsku vysokú školu prednášať predseda Súdnej rady Harabin, namiesto prednášky zameranej na predmet Orgány ochrany práva hanil bývalú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú a opakovane útočil na Ústavný súd / Špecializovaný trestný súd : „Títo ľudia by nemohli robiť ani čakateľov vo Svidníku, či vo Veľkom Krtíši, ale išli tam preto, lebo mali šesťnásobné platy." Mimochodom, prečo by vo Svidníku alebo vo Veľkom Krtíši mali byť horší súdni čakatelia ako kdekoľvek inde na Slovensku? Pán Harabin zrejme zabudol, že aj on prišiel do Bratislavy z vidieka a ako nejeden z pobratislavčených Východniar, aj on napáchol rado by veľkomestskou povýšenosťou.

Človek by čakal, že vystúpenie predsedu Súdnej rady na akademickej pôde bude primerané jeho postaveniu, odbornosti a hlavne vyspelosti publika. Nestalo sa.

Do školy zavítal v posledných dňoch aj premiér Robert Fico. Bolo to gymnázium v Pezinku, kde propagandistickým vystúpením tak pobúril rodičov a učiteľov, že sa s výzvou na zastavenie politizácie školstva obrátili na médiá.

Nebolo to prvýkrát, premiér Fico prednášal už aj o nerovnosti a o Slovensku ako automobilovej veľmoci.

Prečo nepríde prednášať o Európskej únii, keď o histórii sa mu nechce? Prečo nepodporuje záujem mladých Slovákov o dianie v únii? Lebo je to málo sexi? Lebo treba pred prezidentskými voľbami zbierať hlasy prvovoličov? Vecné a odborné prednášky sa hodia len na Oxford, kde nemal problém byť apolitický? To je mu britská mládež drahšia ako naša? Mladých Slovákov oblbuje a na pôde Oxfordu vystúpi s výbornou prednáškou?

Na školy chodil prednášať aj bývalý minister financií Ivan Mikloš. Nenašla som medzi týmito textami ani jeden politický. Všetky boli vysoko odborné, presne také, ako by som čakala od odborníka jeho rangu. Nech už spáchal hriechy, aké spáchal, nikdy sa neznížil na zneužívanie akademickej pôdy tak, ako to predvádza súčasná garnitúra.

Robert Fico a Štefan Harabin týmito vystúpeniami morálne a ľudsky vyhoreli, pretože oni neprišli na tie školy dávať, ale brať. Neprišli zdieľať vedomosti, skúsenosti a zručnosti, ale pútať pozornosť na svoje viac či menej úbohé politické existencie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?