Bude Kňažko kandidovať proti Procházkovi?

Autor: Alexandra Macúchová | 21.11.2013 o 12:11 | Karma článku: 10,86 | Prečítané:  1212x

Prešiel 17. november a nič sa nestalo. Teda aspoň v roku 2013. Kandidatúru neoznámila ani Iveta Radičová, ani Milan Kňažko. Vlastne druhý menovaný pre každý prípad zbiera podpisy. Pre aký prípad? Napríklad že sa s niekým dohodne na podpore?

To, že sa Milan Kňažko nevie približne 17 týždňov pred prezidentskými voľbami vyjadriť, či sa chce, alebo nechce stať prezidentom Slovenskej republiky, je dosť veľká neúcta k tomuto úradu a ešte väčšia k voličom. Keby sa za týchto okolností podujal kandidovať, je veľmi pravdepodobné, že to neurobí preto, aby vyhral, ale aby niekomu odoberal hlasy. Komu?

Kandidátovi KDH Pavlovi Hrušovskému určite nie. Voliči KDH sú rozdelení medzi terajšieho nevýrazného vodcu a medzi spoluzakladateľa KDH a výraznú osobnosť Jána Čarnogurského. Tí si berú hlasy navzájom.

Ľavicovému kandidátovi, či už Ficovi alebo Lajčákovi, hlasy brať Kňažko tiež nebude. Osuský nie je hrozba pre nikoho. Takže nám ostávajú Andrej Kiska a Radoslav Procházka.

Najradšej by som sa pri svojej argumentácii oprela aj o nejaký prieskum verejnej mienky, ale skúsenosti z ostatných rokov naznačujú, že prieskumným agentúram sa veľmi nedá veriť. A aj keď je FOCUS oveľa dôveryhodnejší než MVK, jeho aktuálny prieskum, podľa ktorého by Kiska v prvom kole dostal 17 a v priamom súboji s Ficom v kole druhom 51 %, je skôr z ríše zbožných prianí, nie odrazom skutočných voličských nálad. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že jediný zo súčasných prezidentských kandidátov, ktorý môže zohrať dôstojnú partiu s mamutím Smerom a jeho kandidátom (je jedno, či to bude premiér Fico alebo minister Lajčák), je Radoslav Procházka.

Preto je na mieste otázka, prečo má do tejto skrumáže pravicových kandidátov pribudnúť aj Milan Kňažko a koho záujmom to prospeje. Dlho som podozrievala nerozhodnú SDKÚ, ktorá ešte stále neoznámila, koho podporí alebo postaví. Až článok Jaroslava Danišku ukázal aj druhú možnosť. Ak je pravda, že s Kňažkom rokuje o podpore Juraj Miškov z Nova, je to pre ďalší dôkaz, že nová pravica nespája, ale rozdeľuje, ako to už ukázala v župných voľbách. Ak Nova alebo SDKÚ podporia Kňažka, bude jasné, že im ide viac o porážku Procházku, než o výhru nad Ficom.

Človek, ktorý sa 17 týždňov pre voľbami nevie/nechce vyjadriť, či myslí svoju kandidatúru vážne, hrá očividne nejakú hru.

Pravica, stará aj nová, si chránia svoje malé záujmy bez zamyslenia sa nad tým, aké ako sa zmení politická šachovnica, keď Smer predstaví 12. - 13. 12. 2013 svojho kandidáta. Ak bude pravica pokračovať týmto štýlom, dopadne ako v ostatných prezidentských voľbách. Iveta Radičová prehrala s Ivanom Gašprovičom. Narýchlo dohodnutý kandidát pravice - Iveta Radičová (v prvom kole kandidovali za pravicu aj Mikloško, Martináková) podľahla Gašparovičovi, ktorému stačila podpora Smeru. Tentoraz hrozí, že bude kandidovať dokonca jeho predseda! A proti nemu bude stáť ešte viac pravicových kandidátov než vtedy proti Gašparovičovi...

Ak neprestanú stará i nová pravica s hrami na vlastnom piesočku a nasadzovať truc nominantov proti iným pravicovým kandidátom, tak môžeme Fica alebo Lajčáka vyhlásiť za prezidenta bez volieb. Aspoň ušetríme a môžeme to potom vyplatiť Harabinovi na odškodnom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?