Odpočúvanie Nicholsona : Lipšicova polická zodpovednosť

Autor: Alexandra Macúchová | 4.11.2013 o 11:14 | (upravené 4.11.2013 o 11:34) Karma článku: 9,74 | Prečítané:  839x

Daniel Lipšic má problém. Nie všetci novinári sa totiž nechali uchlácholiť vysvetlením, že Toma Nicholsona odpočúvali v súvislosti s vraždou Ernesta Valka, a preto je viac menej všetko v poriadku. Napríklad Lukáš Fila tejto rozprávke neuveril.

 

Lukáš Fila vo svojom stĺpčeku poukazuje na to, že Daniel Lipšic nesie politickú zodpovednosť za odpočúvanie novinára Toma Nicholsona rovnako, ako ju niesol Ľubomír Galko pri odpočúvaní novinárov.

Neobstoja totiž výhovorky, že Lipšic v postavení ministra vnútra o odpočúvaní nevedel. Taktiež sú nedôveryhodné reči, že nevie, prečo sa príslušný vyšetrovateľ a prokurátor zhodli na potrebe použitia informačno-technického prostriedku na novinára Nicholsona. Nedajú sa akceptovať vyjadrenia, že jeho nasadenie posvätil sudca. Novinári sa v demokratickej krajine (s výnimku prípadov vážnych podozrení) neodpočúvajú. Keď sa to stalo za pôsobenia Daniela Lipšica na čele rezortu vnútra, mal by čestne priznať, že za to nesie politickú zodpovednosť. Lenže to by sme od neho chceli priveľa, on sa neustále skrýva za vyšetrovateľa, prokurátora a sudcu. Je to zbabelé, ale dobre, že to vieme. Aspoň si nebudeme robiť ilúzie.

Výbornou pointou Filovho stĺpčeku je, že Daniel Lipšic opakovane verejnosti tvrdil, že má „nové závažne informácie o smrti Ernesta Valka". Je teda nepravdepodobné, že o odpočúvaní Nicholsona v tejto trestnej veci nevedel.

Avšak Lukáš Fila nepoukázal na iný vážny problém: Minister vnútra nie je orgán činný v trestnom konaní, a preto nemá právo byť oboznamovaný s takýmito informáciami. A keď si tieto oprávnenia uzurpoval, musí prijať ešte väčšiu mieru politickej zodpovednosti.

Pokiaľ ide o neoprávnené študovanie vyšetrovacích spisov, nie je rozdiel medzi Róbertom Kaliňákom a Danielom Lipšicom. Obaja zneužívajú svoju pozíciu na vstupovanie do káuz, ktorých vyšetrenie síce je vo verejnom záujme, ale ako ministri prekračujú svoje kompetencie a strkajú nos tam, kde nemajú.

Takže buď Daniel Lipšic naozaj o odpočúvaní Nicholsona nevedel, a teda jeho tvrdenia, že má dôležité informácie a je s prípadom oboznámený, boli len marketingovým ťahom, z ktorého vytĺkal politický kapitál, alebo informáciu o odpočúvaní Nicholsona mal a vo vyjadrení pre SME to lživo poprel.

Otázkou teraz ostáva, ako vyvodzovať politickú zodpovednosť voči človeku, ktorý je práve v opozícií. Asi len tak, že si budeme dobre pamätať, že Daniel Lipšic má plné ústa rečí o politických a morálnych ideáloch, len keď sa to týka iných. Keď však príde na lámanie chleba, z jeho úst sa valia iba výhovorky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?