Pozadie politickej lásky Kaliňáka a Lipšica

Autor: Alexandra Macúchová | 27.8.2013 o 11:45 | Karma článku: 9,76 | Prečítané:  1561x

Vždy keď sa objaví nejaká „kauza“ a terajší minister neútočí na svojho predchodcu, že to zbabral on, vyvoláva to na prvý pohľad dobrý dojem, že terajší minister je povznesený nad plytké osočovanie predchodcu. Na druhý pohľad je to však inak. Vyzerá to, že bývalý a terajší minister majú maslo na hlave spolu, a biznis si podelili 50/50. A tak sen o etike v politike opäť upadá do zabudnutia.

Slovenský rozhlas odvysielal reportáž ( 5. minúta 25. sekunda ) o nefunkčnom odpočúvacom systéme, ktorý objednával ešte bývalý minister vnútra Daniel Lipšic.

Viacerí odborníci sa zhodujú, že starý systém stačilo takpovediac aktualizovať, softvérovo i hardvérovo posilniť a splnil by za oveľa menej peňazí požadované funkcie (vrátane odpočúvania doteraz ťažko monitorovateľných aplikácií). Lipšic sa aj napriek tomu rozhodol v čase krízy urobiť túto investíciu, ktorá sa s priamymi a nepriamymi nákladmi môže vyšplhať až na 10 miliónov eur.

Daniel Lipšic odôvodňoval potrebu nákupu nového systému pre políciu tvrdením, že Slovensko potrebuje dve odpočúvacie zariadenia. Jedno pre SIS, druhé pre políciu.

Dnes Róbert Kaliňák hovorí, že systém bude len jeden. Inak to dopadnúť ani nemohlo lebo u operátorov ( Orange, T - mobile, O2) sa viac ako jeden „umiestniť" nedá.

Poďme na tú škandalóznejšiu časť prípadu. Vyhodili sme milióny euro za nový systém, ktorý dva roky po nákupe nefunguje, a Róbert Kaliňák mlčí. Ako to, že tento škandál zametá pod koberec? Prečo odrazu nekritizuje svojho ideologického a politického protivníka? Azda preto, že bol po zákulisnej dohode ako opozičný poslanec vo výberovej komisii a tiež má maslo na hlave?

Predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov PhDr. Igor Cibula pre rozhlas povedal, že pri nákupe nového odpočúvacieho systému nebol prvoradý spoločenský, ale komerčný záujem.

Neobstojí Lipšicova propaganda, že nákup nového systému kritizujú tí, ktorí kšeftovali s odposluchmi. Ak takí existovali, prečo ich Spišiak nepochytal a nepostavil pred súd?

Poučením je, že keď sa k sebe konkurenční politici správajú pekne, nemá to nič spoločné s etikou a povznesením sa na prízemné správanie, ale má to zato veľa spoločného s biznisom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?