Procházka prezidentom? Prečo nie?

Autor: Alexandra Macúchová | 13.8.2013 o 8:33 | Karma článku: 16,33 | Prečítané:  2298x

V médiách a medzi ľuďmi stále koluje otázka, či pôjde Iveta Radičová kandidovať proti Ficovi v prezidentských voľbách. Vraj by to bola jediná šanca pravice na úspech. Nemyslím si to. Pre mňa je najlepším kandidátom na prezidenta Radoslav Procházka. A tiež ho považujem za najvhodnejšieho zjednotiteľa pravice.

Prvý krát za svoj „volebný" život nebudem hlasovať za menšie zlo. Pôjdem voliť z presvedčenia.

Mám na výber pomerne široké spektrum kandidátov.

Andrej Kiska má za sebou sympatický životný príbeh, ale dá sa pochybovať o jeho štátnických schopnostiach. Tie by prezident napriek obmedzeným právomociam mal mať. Je naša chyba, že sme si zvykli na pánov, ktorí veľa vody v zahraničí nenamútili (v pozitívnom slova zmysle). Veď nikto prezidentovi nebráni prednášať v zahraničí inšpiratívne prejavy a ukázať tak svoju rozhľadenosť v aktuálnych otázkach. Obávam sa, že pán Kiska by to nezvládal nielen v zahraničí, ale ani na domácej scéne by neoslnil schopnosťou osvojiť si technológiu moci.

Ján Čarnogurský má síce štátnické schopnosti, ale pre mňa podozrivé mnohé názory.

Peter Osuský - neviem nájsť nijaké zrozumiteľné posolstvo, ktorým by ma oslovil a o štátnických zručnostiach tiež pochybujem. Inak nevylučujem, že to môže byť dobrý človek, ale nie prezident.

Róbert Fico je zručný technológ moci, no žiaľ zdá sa, že schopný všetkého.

No a potom je tu Radoslav Procházka. Myslím, že jeho bilbordová kampaň s heslom „Mladý prezident, prečo nie!" ho nevystihuje. Je síce mladý vekom, ale zo všetkých kandidátov má na vykonávanie funkcie hlavy štátu najlepší politický, ľudský, odborný a intelektuálny životopis.

Vyštudoval právo na Slovensku a potom v Amerike. Začínal ako tlmočník (ovláda perfektne tri svetové jazyky - angličtinu, nemčinu, francúzštinu), pokračoval ako právnik v pražskej pobočke veľkej americkej právnej kancelárie Hogan & Hartson, LL.P., Praha.

V roku 2001 pracoval v Benátskej Komisii pre demokraciu a zastával tam post zástupcu SR v Subkomisii pre ústavné súdnictvo.

Od roku 2002 bol členom Advokátskej komory štátu New York a právny poradca, poverený vedúci politickej a ekonomickej sekcie Delegácie Európskej komisie na Slovensku.

Až do roku 2004 bol aj poradcom Ústavného súdu SR. V deň vstupu SR do EÚ sa stal prvým zástupcom Slovenska pred Európskym súdnym dvorom. Po nástupe Štefana Harabina do funkcie ministra spravodlivosti túto pozíciu opustil a založil si advokátsku kanceláriu, ktorá sa venovala predovšetkým otázkam ústavného práva.

Momentálne zastupuje Slovenskú advokátsku komoru v Európskej asociácii advokátskych komôr.

Bol členom KDH, ktoré sa snažil zreformovať, žiaľ starého psa novým kúskom nenaučíš. Namiesto toho, aby prial ponuku Daniela Lipšica (ďalšieho odídenca, ktorý silou mocou chce v politike prežiť), ponúkol Slovensku namiesto novej strany skutočnú novú programovú alternatívu. Asi sa mu nepáčilo spájanie liberálov, konzervatívcov a kde koho do jednej strany, ktorá má problém s identitou.

Radoslav Procházka je múdry, schopný človek s prijateľnými a jasnými názormi, navyše jeho slovník je založený na téze verejnej služby, a nie na zavádzaní nového poriadku.

Mať takéhoto prezidenta by bolo pre Slovensko príjemným osviežením a konečne by sme mali byť na koho hrdí, lebo som presvedčená, že pôsobenie Rada Procházku v tejto funkcii bude plné noblesy a štátnickej múdrosti. A to aj napriek faktu, že je to právnik a teda podľa Shootyho prasa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?