Procházka prezidentom? Prečo nie?

Autor: Alexandra Macúchová | 13.8.2013 o 8:33 | Karma článku: 16,33 | Prečítané:  2299x

V médiách a medzi ľuďmi stále koluje otázka, či pôjde Iveta Radičová kandidovať proti Ficovi v prezidentských voľbách. Vraj by to bola jediná šanca pravice na úspech. Nemyslím si to. Pre mňa je najlepším kandidátom na prezidenta Radoslav Procházka. A tiež ho považujem za najvhodnejšieho zjednotiteľa pravice.

Prvý krát za svoj „volebný" život nebudem hlasovať za menšie zlo. Pôjdem voliť z presvedčenia.

Mám na výber pomerne široké spektrum kandidátov.

Andrej Kiska má za sebou sympatický životný príbeh, ale dá sa pochybovať o jeho štátnických schopnostiach. Tie by prezident napriek obmedzeným právomociam mal mať. Je naša chyba, že sme si zvykli na pánov, ktorí veľa vody v zahraničí nenamútili (v pozitívnom slova zmysle). Veď nikto prezidentovi nebráni prednášať v zahraničí inšpiratívne prejavy a ukázať tak svoju rozhľadenosť v aktuálnych otázkach. Obávam sa, že pán Kiska by to nezvládal nielen v zahraničí, ale ani na domácej scéne by neoslnil schopnosťou osvojiť si technológiu moci.

Ján Čarnogurský má síce štátnické schopnosti, ale pre mňa podozrivé mnohé názory.

Peter Osuský - neviem nájsť nijaké zrozumiteľné posolstvo, ktorým by ma oslovil a o štátnických zručnostiach tiež pochybujem. Inak nevylučujem, že to môže byť dobrý človek, ale nie prezident.

Róbert Fico je zručný technológ moci, no žiaľ zdá sa, že schopný všetkého.

No a potom je tu Radoslav Procházka. Myslím, že jeho bilbordová kampaň s heslom „Mladý prezident, prečo nie!" ho nevystihuje. Je síce mladý vekom, ale zo všetkých kandidátov má na vykonávanie funkcie hlavy štátu najlepší politický, ľudský, odborný a intelektuálny životopis.

Vyštudoval právo na Slovensku a potom v Amerike. Začínal ako tlmočník (ovláda perfektne tri svetové jazyky - angličtinu, nemčinu, francúzštinu), pokračoval ako právnik v pražskej pobočke veľkej americkej právnej kancelárie Hogan & Hartson, LL.P., Praha.

V roku 2001 pracoval v Benátskej Komisii pre demokraciu a zastával tam post zástupcu SR v Subkomisii pre ústavné súdnictvo.

Od roku 2002 bol členom Advokátskej komory štátu New York a právny poradca, poverený vedúci politickej a ekonomickej sekcie Delegácie Európskej komisie na Slovensku.

Až do roku 2004 bol aj poradcom Ústavného súdu SR. V deň vstupu SR do EÚ sa stal prvým zástupcom Slovenska pred Európskym súdnym dvorom. Po nástupe Štefana Harabina do funkcie ministra spravodlivosti túto pozíciu opustil a založil si advokátsku kanceláriu, ktorá sa venovala predovšetkým otázkam ústavného práva.

Momentálne zastupuje Slovenskú advokátsku komoru v Európskej asociácii advokátskych komôr.

Bol členom KDH, ktoré sa snažil zreformovať, žiaľ starého psa novým kúskom nenaučíš. Namiesto toho, aby prial ponuku Daniela Lipšica (ďalšieho odídenca, ktorý silou mocou chce v politike prežiť), ponúkol Slovensku namiesto novej strany skutočnú novú programovú alternatívu. Asi sa mu nepáčilo spájanie liberálov, konzervatívcov a kde koho do jednej strany, ktorá má problém s identitou.

Radoslav Procházka je múdry, schopný človek s prijateľnými a jasnými názormi, navyše jeho slovník je založený na téze verejnej služby, a nie na zavádzaní nového poriadku.

Mať takéhoto prezidenta by bolo pre Slovensko príjemným osviežením a konečne by sme mali byť na koho hrdí, lebo som presvedčená, že pôsobenie Rada Procházku v tejto funkcii bude plné noblesy a štátnickej múdrosti. A to aj napriek faktu, že je to právnik a teda podľa Shootyho prasa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?