Ako vrátiť Slovensku demokraciu

Autor: Alexandra Macúchová | 29.7.2013 o 11:35 | Karma článku: 14,02 | Prečítané:  1680x

Viac ako 40 percent oprávnených voličov voliť nechodí. Niektorí nemajú komu dať svoj hlas, iní odmietajú voliť menšie zlo. „Najväčšou metlou demokracie je voľba menšieho zla. Pretože menšie zlo sa prostým aktom voľby nutne stáva zlom veľkým," hovorí ekonóm Milan Zelený. Východiskom z tejto situácie je podľa neho inštitút NOTA.

Čo je to NOTA? NOTA je skratka pre None of the above - žiadny z vyššie uvedených. Podľa tohto princípu musí mať občan v skutočnej demokracii možnosť aktívne vyjadriť svoj nesúhlas s predloženými kandidátmi. Dnešný volebný systém predpokladá, že nevoliaci občan vyjadruje pasívny súhlas s výsledkom volieb. A keď sa tak pozriem na ľudí v mojom okolí, ktorí voliť nechodia, nemám pocit, že by práve súhlasili s výsledkom volieb. Takže celé zle.

Keď už nás pravica vždy pred voľbami prosí, aby sme išli voliť a cynicky apeluje na naše city, že ak voliť neprídeme, rozhodnú to za nás voliči ľavice, tak poďme voliť, ale dajte nám kolonku NOTA. Vyjadruje to nesúhlas s ponúkanými alternatívami. Podľa Zeleného volebný systém NOTA by zvyšoval účať vo voľbách, zvyšoval by kvalitu kandidátov a strán, stimuloval by rotáciu politického talentu, zrýchlil príliv nových myšlienok, správania sa a pravidiel a hlavne obmedzuje prežívanie a recykláciu politických dinosaurov.

Je treba sa vrátiť ku koreňom demokracie. Ďalší český ekonóm Josef Macek hovorí: „Demokracia vydrží skúšku dejín len vtedy, keď občan bude považovať voľbu poslanca za rozhodnutie nie menej dôležité ako voľbu lekára, a potom samozrejme zvolený poslanec bude cítiť rovnakú zodpovednosť ako lekár pri operácií."

V demokracii musí preda vláda získať dôveru dobrovoľným súhlasom ovládaných a takýto súhlas nemôžno legitímne dať, pokiaľ nie je možnosť súhlas odmietnuť, čo pri dnešnom rozpočítavaní hlasov možné naozaj nie je.

Ak by bola NOTA zvedaná, posledné voľby by dopadli diametrálne odlišne. Volebná účasť bola 59,11 % , to znamená, že teoreticky by „stranu NOTA" volilo 40, 89% voličov a bola by suverénne najsilnejšou stranou. SMER - SD získal síce 44,42 %, ale len z menej ako dvoch tretín oprávnených voličov, takže pri uplatnení NOTA by mal približne 27 %. To je dosť málo na vládnutie. Navyše je tu predpoklad, že ak by bola NOTA naozaj zavedená, mala by viac ako polovicu hlasov (veľa ľudí volí menšie zlo).

Ak väčšina voličov zaškrtne práve kolónku NOTA, sú tu dve možnosti. Voľby sa zopakujú s inými kandidátmi a stranami, alebo zvíťazí strana, ktorá dostala najviac hlasov, ale nemôže proklamovať, že získala mandát na presadenie svojho programu, a tak sa  musí podriadiť prianiu väčšiny občanov.

Musel by sa zaviesť väčšinový volebný systém a pomerný by musel upadnúť do zabudnutia. Potom by sme mohli hovoriť o posilnenej demokracií.

Na Slovensku totiž hrozí, že pokiaľ sa bude účasť na voľbách stále znižovať, zavedie sa povinnosť voliť. V Česku sa uskutočnil prieskum, kde až 68,9% opýtaných povedalo že sú za povinnú účasť vo voľbách. To by bol koniec demokracie a uzákonenie vlády menšieho zla, ktoré sa nevyhnutne stane veľkým.

Tento systém nie je utópiou. Funguje napríklad v americkom štáte Nevada, ktorý ma 3 milióny obyvateľov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?