Fico na Pohode, Radičová na poli?

Autor: Alexandra Macúchová | 24.7.2013 o 12:13 | Karma článku: 25,91 | Prečítané:  6161x

Analytici, experti a komentátori znova ukázali, že nevedia povedať nič nové. Nič prekvapivé. Nič, čo by obohatilo naše poznanie. Tak načo im dávajú médiá stále priestor? Možno dúfajú, že raz, konečne aspoň jeden jediný raz, povedia niečo prevratné. Nuž veľa zdaru!

 

Róbert Fico sa bol pozrieť, ako to vyzerá s tohtoročnou úrodou. Pár krásnych fotiek s klasmi medzi prstami a mediálni experti sú opäť oslovení, aby to analyzovali. To je také plytké. Všetci svorne hudú: Robil si kampaň, išiel medzi svojich voličov. No a čo? Bez nich by sme to nevedeli?

Navyše to robia všetci politici. Každý ide za svojím publikom. Napríklad Iveta Radičová na Pohodu. Áno, samozrejme, zabávať sa, ale chodí medzi svojich. Každý chodí tam, kde ho prijímajú. Považujem za prirodzené, že liberálne noviny SME kritizujú Fica. Veď preto vás čítam! Áno, kopnite si do každého jeho ministra, vytiahnite špinu na každého smeráka na riadiacej pozícií či v policajných zložkách. Len to nerobte tak lacno. Nepodliehajte ilúzii, že hocičo zlé na Fica napíšte, bude automaticky pravicovými čitateľmi akceptované.

Ficova „kontrola" úrody bola výbornou príležitosťou povenovať sa téme, kto má aké publikum. Napríklad takto: Róbert Fico na Pohode a Iveta Radičová medzi klasmi v poli - Fungovalo by to? Je uhorková sezóna, tak prečo nevyviniete väčšie úsilie a nedáte veci do prekvapivých súvislostí?

Áno, ja viem, takáto analýza publika si vyžaduje viac ako 20 minút písania, ale má neporovnateľne vyššiu hodnotu, ako prirovnanie Fica k politikom z dôb minulých. Ten článok bol napísaný za 15 minút. Stiahnutá fotka z agentúr, poslanie mediálnym expertom (fakt expertom?), potom mechanické prebratie ich odpovede a článok je na svete. A výsledok tak aj vyzerá. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale mne výroky ľudí z reklamných agentúr nestačia! Čo vedia o semiotike, hĺbkovej štruktúre symbolu a hre s ľudským (ne)vedomím?

Prečo toho Fica kritizovať takto lajdácky, keď to možno urobiť aj sofistikovane a s nejakým hlbším významom? Chce to len nápad - napríklad to porovnanie publika. Získava pravica na Pohode mládež? Alebo je za tým iný zámer? Prečo sa práve tam cítia Iveta Radičová či Rado Procházka ako medzi svojimi? A prečo na voličov Róberta Fica zaberajú také symboly, ako sú zrnami obťažkané obilné klasy?

Povedať, že Fico na fotkách z poľa vyzerá ako komunistický líder, nestačí. Je to príliš jednoduché a povrchné. Na prvý pohľad to vidím aj sama a to nie som expert. Odpoveď, že analytici inú interpretáciu nenašli, neberiem. Tak nájdite múdrejších. Neverím, že takí na Slovensku nie sú. Len by ste museli dávať priestor aj iným, nielen tým štyrom piatim, čo sa tvária, že sú expertmi na všetko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?