Lipšicov reštart je pohreb Novy

Autor: Alexandra Macúchová | 30.6.2014 o 7:49 | Karma článku: 7,07 | Prečítané:  1951x

Daniel Lipšic by chcel riadiť štát, no nedokáže manažovať ani vlastnú stranu. Po roku a pol existencie ohlásil jej reštart. Ak by ho ľudia nejakou náhodou poverili riadením krajiny, aj jeho vláda by potrebovala každých 18 mesiacov reštart? To sa už nedozvieme, lebo na sobotnom rokovaní v Detve Lipšic svoju stranu pochoval.

Po roku a pol existencie Nova je Lipšicom ohlásený nový začiatok fiaskom. Spomeňme si na reči, ktoré viedol, keď zakladal tento podnik. Hovoril, že chce vytvoriť novú väčšinu, postaviť od základov nanovo Slovensko, zjednotiť pravicu a podobne. Nič z toho sa však nestalo, iba trikrát zmenil názov strany, prijal do jej lona odídencov z SaS a teraz ich odtiaľ vypudzuje a tomu hovorí reštart.

Rokovanie republikovej rady Novy v Detve ani zďaleka nie je novým spustením motora. Je to byrokratická centralizácia moci v rukách predsedu Lipšica a jeho verných spoločníkov Grendela, Žitňanskej a Klimeka. Zrušenie ideologických platforiem je v priamom rozpore s deklarovaným cieľom urobiť z tohto spolku zjednotiteľa pravice. Po Detve dala Nova verejne najavo, čím bola v skrytosti od začiatku: manéžou jediného herca Daniela Lipšica, politika s prerasteným egom a neukojiteľnými ambíciami.

Je zbytočné zaoberať sa otázkou, či Lipšic a spol. odstavili päticu ex-saskárov v štýle Vladimíra Mečiara, ako to naznačuje bývalý podpredseda Nova Jozef Kollár. V prvom rade preto, lebo v strane jedného muža to nie je nič výnimočné. A v druhom rade ide zase o to, že Kollár, Krajcer, Miškov, Droba a Chren sú pre občanov Slovenska politicky natoľko bezvýznamní, že ak ich chceme označiť za politické nuly, musíme v ich prípade použiť Kelvínovu stupnicu, aby sme mohli uplatniť hodnotu absolútnej nuly.

Pred tým, než si stihol Lipšic v sobotu v strane poupratovať, vo štvrtok cez blog avizoval odchod z Novy Milan Krajniak, dovtedy predseda konzervatívnej platformy. Nespomínam ho preto, že by zásadne prevyšoval politický význam porazenej pätice liberálov. Nula kelvína, respektíve – 273,15 °C sú hodnoty, pri ktorých osciluje aj jeho výtlak. Spomínať Krajniaka však má zmysel iba v tej súvislosti, že s ním odišli z Novy aj peniaze, ktoré do nej od začiatku lial. Či to bolo najprv cez občianske združenie Sen pre Slovensko alebo neskôr priamo do kancelárie strany a jej nákladných kampaní. Z Novy teda odchádza človek, ktorý pozná jej najintímnejšie tajomstvá, a očividne vie, že do tohto podniku sa viac investovať neoplatí.

Lipšic môže dávať rokovaniam v Detve akékoľvek pomenovania. Reset, reštart, nový začiatok, renesancia, znovuzrodenie, zmŕtvychvstanie a podobne. Nič to však nezmení na fakte, že Nova už má svoj pohreb za sebou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?