Vznikne „prezidentská“ strana?

Autor: Alexandra Macúchová | 1.4.2014 o 7:47 | Karma článku: 13,65 | Prečítané:  4267x

Dalo sa očakaváť, že na Kiskovom chrbte sa bude snažiť kdekto šplhať hore. Dalo sa tiež očakávať, že Smer si 900 tisíc hlasov pre Fica vysvetlí ako silný mandát ďalej riadiť tento štát. Čo som teda nečakala, je, že politické strany tak veľmi nepochopia, akú občiansku objednávku tieto prezidentské voľby nadiktovali.

 Facebook

 

Protokolárne sú predseda NR SR a premiér druhou a treťou najvyššou ústavnou funkciou v štáte. Takmer 900 tisíc voličov potvrdilo, že v nich páni Paška a Fico ostanú legitímne aj naďalej. Nech sa to nám, pravicovým voličom, akokoľvek nepáči, z prieskumov, ktoré sa robili popri prezidentských voľbách, vyplýva, že keby sa parlamentné voľby konali v blízskej budúcnosti, Smer by pravicu rozdrvil opäť suverénnym spôsobom.

Ťažko sa mi to hovorí, ale pán Maďarič má v jednej veci pravdu - bodaj by ktorákoľvek pravicová strana stála pred problémom, že má „len" 900 tisíc voličov.

KDH, SDKÚ, OĽaNO, Nova to môžu rovno zabaliť, pretože len repasujú staré turbá a karburátory a evidentne ani nič iné robiť v najbližšej dobe nebudú.

Šancu na úspech v parlamentných voľbách 2016 zatiaľ majú v podstate len tri strany. Jedna už existujúca - Smer, ktorá sa však čím ďalej tým viac stáva sociálne-konzervatívnou, čím otvára dvere novej ľavicovej strane, reprezentujúcej ozajstné ľavicové hodnoty, aké sú vlastné aj európskym sociálnym demokratom. Treťou stranou, ktorá by mohla zamiešať karty, je „prezidentská" strana.

Hovorilo sa, že v prípde neúspechu pána Kisku v prezidentských voľbách by mala vzniknúť politická strana pod jeho vedením. Andrej Kiska bude prezidentom, to však neznamená, že ľudia, ktorí s ním o strane uvažovali, ostatnú sedieť so založenými rukami. Je možné, že práve oni založia novú stranu. Alebo sa pripoja k Radoslavovi Procházkovi, ktorý je momentálne jediným výrazným politikom, čo sa nespreneveril hodnotám slušnosti a poctivosti a vnímaniu politiky ako verejnej služby.

Nebolo by veľkým prekvapením, keby pod jeho vlajkou vznikla „prezidentská" strana priznávajúca sa k hodnotám, ktoré v kampani prezentoval pán Kiska. Dokonca by to bolo pre stranu vedenú Radoslavom Procházkom úplne prirodzené. Nebolo by to dokonca ani nič nové, za Masaryka takéto strany existovali a v susednom Česku to bolo napríklad Občianske hnutie, ktoré pôsobilo pod dáždnikom autority prezidenta Václava Havla.

Na ruinách pravice je veľa voľného priestoru. Zatiaľ sa ho nikomu nepodarilo obsadiť. Ani Lipšicovej Nova. Podarí sa do (Procházkovej) „prezidentskej" strane?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?