reklama

Ako vrátiť Slovensku demokraciu

Viac ako 40 percent oprávnených voličov voliť nechodí. Niektorí nemajú komu dať svoj hlas, iní odmietajú voliť menšie zlo. „Najväčšou metlou demokracie je voľba menšieho zla. Pretože menšie zlo sa prostým aktom voľby nutne stáva zlom veľkým," hovorí ekonóm Milan Zelený. Východiskom z tejto situácie je podľa neho inštitút NOTA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Čo je to NOTA? NOTA je skratka pre None of the above - žiadny z vyššie uvedených. Podľa tohto princípu musí mať občan v skutočnej demokracii možnosť aktívne vyjadriť svoj nesúhlas s predloženými kandidátmi. Dnešný volebný systém predpokladá, že nevoliaci občan vyjadruje pasívny súhlas s výsledkom volieb. A keď sa tak pozriem na ľudí v mojom okolí, ktorí voliť nechodia, nemám pocit, že by práve súhlasili s výsledkom volieb. Takže celé zle.

Keď už nás pravica vždy pred voľbami prosí, aby sme išli voliť a cynicky apeluje na naše city, že ak voliť neprídeme, rozhodnú to za nás voliči ľavice, tak poďme voliť, ale dajte nám kolonku NOTA. Vyjadruje to nesúhlas s ponúkanými alternatívami. Podľa Zeleného volebný systém NOTA by zvyšoval účať vo voľbách, zvyšoval by kvalitu kandidátov a strán, stimuloval by rotáciu politického talentu, zrýchlil príliv nových myšlienok, správania sa a pravidiel a hlavne obmedzuje prežívanie a recykláciu politických dinosaurov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je treba sa vrátiť ku koreňom demokracie. Ďalší český ekonóm Josef Macek hovorí: „Demokracia vydrží skúšku dejín len vtedy, keď občan bude považovať voľbu poslanca za rozhodnutie nie menej dôležité ako voľbu lekára, a potom samozrejme zvolený poslanec bude cítiť rovnakú zodpovednosť ako lekár pri operácií."

V demokracii musí preda vláda získať dôveru dobrovoľným súhlasom ovládaných a takýto súhlas nemôžno legitímne dať, pokiaľ nie je možnosť súhlas odmietnuť, čo pri dnešnom rozpočítavaní hlasov možné naozaj nie je.

Ak by bola NOTA zvedaná, posledné voľby by dopadli diametrálne odlišne. Volebná účasť bola 59,11 % , to znamená, že teoreticky by „stranu NOTA" volilo 40, 89% voličov a bola by suverénne najsilnejšou stranou. SMER - SD získal síce 44,42 %, ale len z menej ako dvoch tretín oprávnených voličov, takže pri uplatnení NOTA by mal približne 27 %. To je dosť málo na vládnutie. Navyše je tu predpoklad, že ak by bola NOTA naozaj zavedená, mala by viac ako polovicu hlasov (veľa ľudí volí menšie zlo).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak väčšina voličov zaškrtne práve kolónku NOTA, sú tu dve možnosti. Voľby sa zopakujú s inými kandidátmi a stranami, alebo zvíťazí strana, ktorá dostala najviac hlasov, ale nemôže proklamovať, že získala mandát na presadenie svojho programu, a tak sa musí podriadiť prianiu väčšiny občanov.

Musel by sa zaviesť väčšinový volebný systém a pomerný by musel upadnúť do zabudnutia. Potom by sme mohli hovoriť o posilnenej demokracií.

Na Slovensku totiž hrozí, že pokiaľ sa bude účasť na voľbách stále znižovať, zavedie sa povinnosť voliť. V Česku sa uskutočnil prieskum, kde až 68,9% opýtaných povedalo že sú za povinnú účasť vo voľbách. To by bol koniec demokracie a uzákonenie vlády menšieho zla, ktoré sa nevyhnutne stane veľkým.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento systém nie je utópiou. Funguje napríklad v americkom štáte Nevada, ktorý ma 3 milióny obyvateľov.

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

It doesn´t get easier, you get stronger. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu