Neurážajte demokraciu

Autor: Alexandra Macúchová | 19.6.2013 o 22:10 | Karma článku: 15,41 | Prečítané:  712x

Demokracia praktikovaná v Grécku 5 storočí pred našim letopočtom bola skvelá vec. Aténčania svoju demokraciu dosiahli útokom na Akropolu – sídlo aristokracie. Nenahradili jedného vládcu druhým. Prišli na to, že si môžu vládnuť sami. Po niekoľko generácií bola demokracia uctievaná ako bohyňa.

Občania sa stretávali na kopci oproti Akropole, kde sa ich zmestilo 6 tisíc a diskutovali, hlasovali, riadili si svoj štát. Každý občan mohol predstúpiť a navrhnúť riešenie nejakého problému. To bola demokracia. (nevolili ženy, otroci a ľudia bez Aténskeho pôvodu). To, čo sme si my zobrali z dedičstva Grécka a voláme to demokracia, je len odvar a to slabý. Dali sme tomu meno „zastupiteľská demokracia“. Prispôsobili sme si tento systém, pretože je nás veľa, a nie 5 a pol ako v Aténach, ale tým sme to celé značne pokazili. Ak silou mocou chceme strkať do názvu slovo „demokracia“, tak kontrolujme svojich zástupcov. Demokracia je vláda ľudu. Máte pocit, že tu vládnete? Máte pocit, že tu môžete vystúpiť s problémom a ostatní o ňom budú debatovať a bude sa riešiť? Vy máte pocit, že tento štát patrí Vám a Vy si ho spravujete? Ak ten pocit nemáte, nevolajme to demokracia. Aténčania brali politiku tak vážne, že ľudí, ktorí nechodili na zhromaždenia, volali idiotós. My nechceme demokraciu, nevážime si ju a v skutočnosti prahneme po tyranovi. Pre Slovensko, kde sa dlho musela voliť len jedna strana, je demokracia to, že si môžeš slobodne vybrať, či pôjdeš voliť, alebo nie a koho pôjdeš voliť. Ale to nie je demokracia. To, že sa tu ešte občas slobodne napíše kritika vládnej moci, nie je demokracia. To, že sa môžeš rozhodnúť, že ideš žiť do Švédska tiež nie je demokracia. To je Tvoja slobodná vôľa a máš ju danú od Boha. Tí, ktorí ti ju upierali, potlačovali Tvoje prirodzené právo, ale s demokraciou to nič nemá. Každá demokracia končí chaosom a ľudia volajú po jednom vládcovi, ktorý by urobil poriadok. To je zákonitým koncom demokracie vždy. Nech sa volá priama, alebo zastupiteľská – akákoľvek. Do 20. storočia bol silný patriarchát a nenechajme sa pomýliť, že už je to v nás vykorenené. Je to tu stále. Riešenie svojej nespokojnosti budeme vždy hľadať v tyranií. Túžime po poriadku, ale my si ho nevieme urobiť, lebo je nás veľa. Takže vždy budeme hľadať Mečiara a Fica a utiekať sa k nemu, lebo veríme, že on urobí poriadok. V tomto štáte vládnu 3 finančné skupiny a 6 veľkopodnikateľov. To je v podstate oligarchia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?